| Brand Name: | Mckee Charging Cube |
| Model Number: | CLF-AC-3.5kWh |
| MOQ: | 1 |
| Price: | Negotiate |
| Packaging Details: | Wooden case packaging |
| Payment Terms: | D/A,D/P,T/T,Western Union |
Integrated Portable Energy Storage | Ideal for Outdoor Activities & Power Outages
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Place Of Origin | Luoyang, China |
| Certification | CE |
| Capacity | 3.5 kWH |
| Product Size | 466*230*550mm |
| Weight | 39kg |
| Output Voltage Range | No Load 229V, Full Load 216V |
| Highlight | 1. 51.2V Rated Voltage Portable EV Charger
|
| Parameter | Specification |
|---|---|
| AC Output Voltage Range | 216V (Full Load) ~ 229V (No Load) |
| Rated/Peak Output Power | Rated 3500W, Peak 7000W; Over 3700W triggers protection |
| Working Efficiency | Max. 92% @ 220V |
| Output Current | Max. 15A constant current charging |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Product Dimensions | 466 × 230 × 550mm |
| Net Weight | 39kg |
| Gross Weight (Packaged) | Approx. 55kg |
![]()
![]()
FAQ
Q: How long is your delivery time?
For charging posts, it is usually 3-10 days. If there is no stock, the production lead time is determined according to the order quantity. High-power DC charging posts usually need to be customized according to the customer's technical parameters.
Q: How long does it take to customize the prototype?
For charging piles, the prototype time is usually 7 days.
For DC charging post, the prototype time is usually 15 days.
For high power fast charging station, the technical parameters need to be determined before production, and the prototype time is usually 30 days.
Q: How to guarantee the service?
Our products are divided into two categories: household and commercial.
For home chargers, we provide standardized service: 1 year warranty + remote installation and usage guidance + video installation tutorial
For commercial chargers, we not only provide standardized services for charging piles, but also provide payment software docking services for operating companies.
Q: How do you guarantee the quality of your products?
The charging post products we sell have passed GB certification in China and CE certification in EU. For some other countries, the relevant certifications are in progress.
Q: How do you guarantee the quality of your products?
The charging post products we sell have passed GB certification in China and CE certification in EU. For some other countries, the relevant certifications are in progress.
NOTE:
1- OEM supported.
2- Any requirement please contact us to talk about the details.
3- We will reply you for your inquiry in 24 hours.
4- If you have any questions about the charger, please contact us.
5- The above for reference only, final price decide by the charger KW, please contact us to get the correct quote.