| Brand Name: | Mckee Charging Cube |
| Model Number: | CLF-DC-160 |
| MOQ: | 1 |
| Price: | Negotiate |
| Packaging Details: | Wooden case packaging |
| Payment Terms: | D/A,D/P,T/T,Western Union |
60-160kW Dual-Port DC Rapid EV Charger | Commercial EV Charging Station
Powerful High-Speed Charging
![]()
This commercial charger offers multiple power options including 60kW, 80kW, 120kW and 160kW. It enables efficient DC fast charging to greatly shorten vehicle charging time. It is perfectly suitable for charging stations, parking lots and fleet stations, helping users boost operational benefits.
Wide Universal Compatibility
It fully complies with mainstream global charging protocols including CCS1, CCS2 and CHAdeMO. It is compatible with most electric vehicles across the world with excellent universal adaptability.
Durable All-Weather Performance
Featured with IP54 dustproof and waterproof grade, it can resist dust, rain and varying temperatures. Equipped with reliable air cooling system, it maintains stable working status under long-time high-load operation and adapts well to various tough outdoor working environments.
![]()
| Parameter Item | Details |
|---|---|
| Model Series | CLF-DC-60 ~ CLF-DC-160 |
| Rated Power | 60kW / 80kW / 120kW / 160kW |
| Dimensions (Floor-standing) | 756 × 706 × 1908 mm |
| Input Power Supply | Three-phase (A/B/C+N+PE) AC 380V ±15% (Customizable) |
| Input Frequency | 50Hz ±10% / 60Hz ±10% |
| Output Voltage Range | 200–1000VDC (Continuously Adjustable) |
| Output Current Range | 0–200A (60kW) / 0–267A (80kW) / 0–400A (120kW) / 0–500A (160kW) |
| Rated Output Current | 200A (60kW) / 250A (80kW/120kW/160kW) |
| Number of Charging Guns | Dual Guns |
| Supported Standards | CCS2 (200A), CCS1 (200A), CHAdeMO (150A) |
| Protection Rating | IP54 |
| Communication | 4G / Ethernet |
| Protocol | OCPP 1.6J |
| Payment Methods | RFID Card Swiping (ISO/IEC 14443A/B) / Credit Card POS Reader |
| Display | 10-inch High-brightness Color Touch Screen |
| Cooling Method | Air Cooling |
| Operating Temperature | Standard: -20℃ ~ +50℃; Cold-resistant: -30℃ ~ +50℃ |
| Noise Level | ≤65dB |
FAQ
Q: How long is your delivery time?
For charging posts, it is usually 3-10 days. If there is no stock, the production lead time is determined according to the order quantity. High-power DC charging posts usually need to be customized according to the customer's technical parameters.
Q: How long does it take to customize the prototype?
For charging piles, the prototype time is usually 7 days.
For DC charging post, the prototype time is usually 15 days.
For high power fast charging station, the technical parameters need to be determined before production, and the prototype time is usually 30 days.
Q: How to guarantee the service?
Our products are divided into two categories: household and commercial.
For home chargers, we provide standardized service: 1 year warranty + remote installation and usage guidance + video installation tutorial
For commercial chargers, we not only provide standardized services for charging piles, but also provide payment software docking services for operating companies.
Q: How do you guarantee the quality of your products?
The charging post products we sell have passed GB certification in China and CE certification in EU. For some other countries, the relevant certifications are in progress.
Q: How do you guarantee the quality of your products?
The charging post products we sell have passed GB certification in China and CE certification in EU. For some other countries, the relevant certifications are in progress.
NOTE:
1- OEM supported.
2- Any requirement please contact us to talk about the details.
3- We will reply you for your inquiry in 24 hours.
4- If you have any questions about the charger, please contact us.
5- The above for reference only, final price decide by the charger KW, please contact us to get the correct quote.