| Brand Name: | Mckee Charging Cube |
| Model Number: | CLF-AC-7kW |
| MOQ: | 1 |
| Packaging Details: | Wooden case packaging |
| Payment Terms: | D/A,D/P,T/T,Western Union |
7KW 32A Silver Wall-Mounted Single Gun Type 2 EV AC Charging Station
Product Description
Fitted with Mennekes Type 2 connector, this charger fits most European electric vehicles and overseas-sold Chinese EVs. It works with single-phase and three-phase power supply, supporting max 400V voltage and 63A current. Its peak output power hits 43kW, with regular operating power below 22kW (three-phase) and 7.4kW (single-phase). It supports Mode 2 and Mode 3 standard electric vehicle charging.
![]()
Product Features
1.Safe & Stable
Compliant with EU IEC Type 2 standard, made of high-strength PC9330 shell, IP67 waterproof and dustproof grade, safe for outdoor and indoor use.
2. Superior Durability
Connector insertion force between 45N-100N, supports more than 10,000 times no-load plugging, long service life.
3. Compact Space-Saving
Small and neat structure, easy to install without occupying space, ideal for cable-free charging pile installation.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Place of Origin | Luoyang, China |
| Model Number | 7kW AC Charger Station Series |
| Product Name | 7kW Single-Gun AC Electric Vehicle Charger Station |
| Rated Output Current | 16A ~ 100A (Adjustable) |
| Rated Output Power | 7kW |
| Input Voltage | AC 220V ~ 380V |
| Input Frequency | 50Hz / 60Hz |
| Enclosure Protection Level | IP65 |
| Efficiency | ≥ 95% |
| Charging Activation Method | Standard: RFID Card Swiping; Optional: Plug-and-Charge (PnC) |
| Built-in Protection Functions | Leakage, Overvoltage, Undervoltage, Overcurrent, Ground Fault, Overtemperature, Emergency Stop, Short Circuit Protection |
| Working Altitude | ≤ 2000m |
| Operating Temperature | -30℃ ~ +50℃ |
| Warranty Period | 1 year |
![]()
![]()
![]()
![]()
FAQ
Q: How long is your delivery time?
For charging posts, it is usually 3-10 days. If there is no stock, the production lead time is determined according to the order quantity. High-power DC charging posts usually need to be customized according to the customer's technical parameters.
Q: How long does it take to customize the prototype?
For charging piles, the prototype time is usually 7 days.
For DC charging post, the prototype time is usually 15 days.
For high power fast charging station, the technical parameters need to be determined before production, and the prototype time is usually 30 days.
Q: How to guarantee the service?
Our products are divided into two categories: household and commercial.
For home chargers, we provide standardized service: 1 year warranty + remote installation and usage guidance + video installation tutorial
For commercial chargers, we not only provide standardized services for charging piles, but also provide payment software docking services for operating companies.
Q: How do you guarantee the quality of your products?
The charging post products we sell have passed GB certification in China and CE certification in EU. For some other countries, the relevant certifications are in progress.
Q: How do you guarantee the quality of your products?
The charging post products we sell have passed GB certification in China and CE certification in EU. For some other countries, the relevant certifications are in progress.
NOTE:
1- OEM supported.
2- Any requirement please contact us to talk about the details.
3- We will reply you for your inquiry in 24 hours.
4- If you have any questions about the charger, please contact us.
5- The above for reference only, final price decide by the charger KW, please contact us to get the correct quote.